Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Model heliocentryczny Kopernika był przyjmowany z oporem nie tyle ze względów

Model heliocentryczny Kopernika był przyjmowany z oporem nie tyle ze względów – Model heliocentryczny Kopernika był przyjmowany z oporem nie tyle ze względów religijnych, ale dlatego, że był bardziej skomplikowany (i bardziej błędny) od modelu
 geocentrycznego Ptolemeusza!

System używał dwukrotnie więcej epicykli: Ziemia poruszała się na dwóch; Księżyc - wokół Ziemi na kolejnych dwóch; Merkury poruszał się przez środek epicyklu; co więcej, układ nie był nawet naprawdę heliocentryczny. Słońce nie stanowiło centrum układu - była nim orbita Ziemi. Wszystko to, żeby dopasować model oparty na okręgach, nie elipsach, do danych obserwacyjnych, które co więcej były solidnie przekłamane wskutek nagromadzenia przez wieki błędów kopistów - co też powodowało znaczną niedokładność modelu.

Galileusz, wielki obrońca modelu Kopernikańskiego, był w posiadaniu książki Keplera, opisującej jego model pozbawiony wad modelu Kopernika i niemal idealnie opisujący ruch planet (oparty na elipsach - i na podstawie nowych, znakomitych danych obserwacyjnych Tycho Brache'a) - ale Galileusz jej nie przeczytał! Za to uparcie bronił modelu Kopernika, wraz z jego wadami doskonale znanymi Kościołowi, twierdząc, że na tymże modelu faktycznie opiera się ruch 'sfer niebieskich' - czym napytał sobie problemów u Inkwizycji.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…