Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Dość powszechnie wiadomo, iż emitowany w latach 80. i 90. na TVP1 serial

Dość powszechnie wiadomo, iż emitowany w latach 80. i 90. na TVP1
serial "Pszczółka Maja" wyprodukowany został w Japonii. Same postacie tytułowej pszczoły i jej nieporadnego przyjaciela Gucia nie powstały jednak w Kraju Kwitnącej Wiśni — w 1912 r. niemiecki autor Waldemar Bonsels opublikował 200-stronicowy komiks z przygodami pary owadów.

Maja z niemieckiego oryginału nie ma wiele wspólnego z sympatyczną, dobrotliwą duszyczką znaną z anime i innych późniejszych adaptacji: bliżej jej raczej do żołnierza w pełni oddanego swojemu rojowi i gotowego bronić go przed każdym możliwym zagrożeniem. Szczególnie po II wojnie świa-
towej zwracano uwagę na mocno militarystyczny charakter przedstawio-
nych w komiksie Bonselsa pszczół, tworzących idealnie zgrany kolekty-
wistyczny organizm, podniośle czczących poległych w walce obrońców
roju i z pogardą odnoszących się do obcych, często opisywanych za pośrednictwem inwektyw, które w innym kontekście łatwo można by zinterpretować jako otwarcie rasistowskie — szczególną pogardą przez Maję darzone są osy, które z racji powierzchownego podobieństwa do pszczół są często przez inne owady z nimi mylone, niemal z automatu przywołując analogie ze społecznością niemieckich Żydów. Sam Bonsels przez całe życie był zagorzałym nacjonalistą, a później zdecydowanym orędownikiem nazizmu: w 1933 r. opublikował esej "NSDAP a judaizm", w którym wychwalał politykę Hitlera wobec "śmiertelnego wroga narodu".
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…