Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W sierpniu roku 1864 na polu w Barnaby Grange, nieopodal miasta Guisborough...

W sierpniu roku 1864 na polu w Barnaby Grange, nieopodal miasta Guisborough w zachodnio-centralnej części Anglii, odkryto wyjątkowy hełm rzymski. Pierwotnie uważano, że znalezisko ma anglosaksońskie lub celtyckie pochodzenie.

Dopiero przekazanie obiektu do British Museum w 1878 pozwoliło dowiedzieć się, że artefakt jest datowany na III wiek n.e. i sięga czasów rzymskich. Obiekt odrestaurowano i wystawiono na ekspozycji. Zapewne hełm posiadał także napoliczniki, które jednak zaginęły. Na bokach hełmu widać małe dziurki, do których przymocowane były płytki metalu. Obiekt wykonany jest z brązu. Grzebień na froncie hełmu udekorowany jest dwoma wężami.

Obiekt jest zdobiony małymi grawerunkami rzymskich bóstw: Wiktorii, Marsa oraz Minerwy, na których wykonanie przeznaczono z pewnością kilka dni pracy. Co ciekawe, obiekt był odosobniony i został znaleziony daleko od jakichkolwiek innych rzymskich śladów obecności. Sugeruje to, że rzymski żołnierz mógł hełm po prostu porzucić lub złożyć po odbytej służbie jako formę ofiary na cześć bóstwa. Nie do końca jasnym jest także czy pancerz wykorzystywany był w trakcie walki,
 czy może jedynie w trakcie parad – hippika gymnasia.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…