Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Na zdobienia graficzne monet na świecie, w przypadku użycia motywu...

Na zdobienia graficzne monet na świecie, w przypadku użycia motywu roślinnego, zazwyczaj wybierane są gatunki ważne dla rolnictwa, powszechnie występujące składniki rodzimej flory, czy wręcz przeciwnie – unikatowe, rzadkie rośliny pochodzące z terenu danego kraju.
 Na polskich monetach znajdują się liście dębu, jednak ich wygląd wskazuje, że za wzór posłużyły tu liście amerykańskiego dębu czerwonego.
 Występuje on powszechnie w Ameryce Północnej, ale w Polsce zaliczany jest do roślin inwazyjnych - niebezpiecznych dla rodzimej flory.

Dlaczego mimo wszystko na jeden z polskich, w pewnym sensie symboli narodowych, wybrano gatunek amerykański i do tego inwazyjny?
 Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Istnieje natomiast kilka hipotez, które starają się wytłumaczyć to zagadnienie. Największą popularnością cieszy się najbardziej prozaiczna, mianowicie nieznajomość rośliny przez grafika. Niemniej jednak odegrać rolę w wyborze tej, a nie innej rośliny, mogły też inne czynniki. Na motyw graficzny monet warto wybrać bowiem roślinę charakterystyczną i często spotykaną.
 Bardzo dobrze sprawdziłby tu się dąb szypułkowy, ale gatunek ten posiada długą tradycję wykorzystania w tej roli w Niemczech. Polacy mogli więc chcieć odróżnić się od zachodniego sąsiada.

Jaka by nie była prawdziwa przyczyna, wiadomość o wykorzystaniu wizerunku dębu czerwonego na polskich monetach wywołała w 1995 r. gwałtowne protesty botaników - nie odniosły one jednak skutku.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…