Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Król Polski Władysław Warneńczyk poniósł śmierć 10 listopada 1444 roku w

Król Polski Władysław Warneńczyk poniósł śmierć 10 listopada 1444 roku w – Król Polski Władysław Warneńczyk poniósł śmierć 10 listopada 1444 roku w bitwie pod Warną. Nigdy nie odnaleziono ciała monarchy,
 co dało podstawę do licznych wersji historii, mówiących o ucieczce króla, który chciał odpokutować zerwanie przez siebie 10-letniego zawieszenia broni, wynegocjowanego z Turkami w Segedynie.

 Istnieją różne legendy mówiące o przebywaniu Warneńczyka
 w różnych miejscach Europy, m.in. w Santiago de Compostela czy
 na Maderze. Istnieli także oszuści podający się za zmarłego króla,
 jak na przykład Jan z Wilczyny. Obecnie większość historyków odrzuca możliwość przeżycia przez króla bitwy, powołując się na zapis Chodży Effendiego o przesłaniu sułtanowi odciętej głowy królewskiej. Oto śmierć króla zgodnie z tą relacją:

"Janczar imieniem Kodża Chazer dzielnym natarciem ranił mu konia, zwalił na ziemię wychowańca piekła, uciął nikczemną głowę i, przynosząc ją padyszachowi, pochwały, względy i hojną nagrodę osiągnął. Głowa nieszczęsnego króla posłaną została do Brussy, przedtem stolicy państwa, aby na widok pospolitego ludu była tam wystawiona. Dla zachowania od zepsucia w miodzie była zatopiona".
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…