Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Cztery stany USA nie posiadają w swoich oficjalnych nazwach terminu...

Cztery stany USA nie posiadają w swoich oficjalnych nazwach terminu "The State of...", lecz posługują się określeniem "The Commonwealth of..." ("Wspólnota..."). Są to: Kentucky, Massachusetts, Pensylwania i Wirginia. W żaden sposób fakt ten nie zmienia ich statusu w ramach Unii — jest on identyczny jak w przypadku pozostałych 46 stanów.

W kontekście amerykańskim warto pamiętać, że słowa "commonwealth" ("wspólnota") używa się też w odniesieniu do Portoryko (karaibskiej wyspy na wschód od Dominikany) oraz Marianów Północnych, archipelagu w Mikronezji odebranego Japonii po II wojnie światowej. Obie wspólnoty stanowią tzw. terytoria stowarzyszone Stanów Zjednoczonych, czyli w praktyce ich protektoraty, oddające Waszyngtonowi pełną kontrolę nad swoją polityką obronną, handlową, morską i zagraniczną, zachowując przy tym pełną autonomię w kształtowaniu stosunków wewnętrznych. 
Ich mieszkańcy, choć posiadają "kontynentalne" obywatelstwo uprawniające ich do swobody ruchu po całym terenie USA, nie mogą brać udziału w wyborach kongresowych czy prezydenckich — przynajmniej nie, gdy znajdują się na wyspach.

Wspólnoty to zaledwie jedna z kilku form stowarzyszenia, jakie
rząd USA na przestrzeni lat zawarł z szeregiem ziem poza swoimi granicami, głównie wyspami na Karaibach i Pacyfiku. Dopatrzenie się praktycznych różnic w ich statusach bywa jednak problematyczne.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…