Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Od średniowiecza tereny korony czeskiej symbolizowała biało-czerwona flaga...

Od średniowiecza tereny korony czeskiej symbolizowała biało-czerwona flaga, do złudzenia przypominająca swój polski odpowiednik. Gdy jednak zarówno Polska, jak i Czechosłowacja uzyskiwały niepodległość w 1918 r., barwy biało-czerwone były już powszechnie utożsamiane z tą pierwszą, dlatego państwo czechosłowackie musiało opracować nowy projekt. W 1920 r. przegłosowano dodanie niebieskiego trójkąta z lewej strony sztandaru, tym samym całość wpisywała się w typowo słowiańską kolorystykę.

W 1990 r. po obaleniu komunizmu elity Czechosłowacji postanowiły zreformować państwo w oparciu o model ściśle federacyjny: równorzędne sobie republiki, czeska i słowacka, miały uzyskać między innymi własne sztandary wewnętrzne: Czesi powrócili do modelu biało-czerwonego, Słowacy zaś zaadaptowali biało-niebiesko-
-czerwony, czyli barwy rewolucjonistów Wiosny Ludów — układ do złudzenia przypominający tradycyjny trójkolor carów rosyjskich.
 Na tym etapie nikt jeszcze nie przewidywał ewentualnego rozpadu państwa na dwoje — zmieniło się to jednak w 1992 r., gdy zapadła decyzja o "aksamitnym rozwodzie": republiki Czech i Słowacji już od
 1 stycznia 1993 r. miały zostać wyniesione do statusu podmiotów międzynarodowych, a reprezentować miały ich flagi na
pierwszy rzut oka "zerżnięte" z wzorów Polski i Rosji.

Umowa o podziale kraju zobowiązywała władze obydwu nowych republik, że nie będą później uzurpować symboli demontowanej Czechosłowacji. Z tego względu Słowacy nałożyli na swój "rosyjski" sztandar godło, ułatwiając rozróżnienie. Czesi zaś najzwyczajniej w świecie zignorowali porozumienie ze Słowakami i w najlepsze kontynuowali korzystanie z czechosłowackiej flagi z niebieskim trójkątem. Słowacy ostatecznie zaakceptowali status quo.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…