Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Pierwszą cywilizacją, której przedstawiciele dotarli za SłupyHeraklesa...

Pierwszą cywilizacją, której przedstawiciele dotarli za Słupy
Heraklesa (Cieśninę Gibraltarską) i ujrzeli Atlantyk, byli już w XII w. p.n.e. Fenicjanie. Greccy geografowie mogli jedynie spekulować, co też
kryje się za bezkresnymi wodami tego, co nazywali Morzem Atlasa,
od imienia boga dźwigającego na barkach brzemię globu, przy czym należy zaznaczyć, iż podania Platona o znajdującej się tam niegdyś pochłoniętej przez kataklizm "wyspie Atlasa" ("Atlantis") zgodnie z intencją autora traktowano jako paraboliczną przestrogę. Z czasem otwierający się na Zachód zbiornik przyjęło się nazywać Atlantykiem, zaś jego rozciągający się wzdłuż wybrzeża Arabii i Indii odpowiednik został ochrzczony mianem Oceanu Wschodniego. Ta nazwa od XVI w. zaczęła powoli wychodzić z użycia na rzecz Oceanu Indyjskiego — po udowodnieniu kulistości ziemi i przebyciu nowo odkrytego Oceanu Spokojnego (albo aż do XVIII w. również Morza Magellana)
rozróżnienie Wschód-Zachód w światowej geografii
 zaczynało się zanadto komplikować.

Ciekawostką jest, iż aż do XIX w. za Atlantyk uważano jedynie
północną część zbiornika, podczas gdy od niewidzialnej linii dzielącej północno-wschodnią Brazylię od Liberii markowano tzw. Ocean Etiopski, gdyż termin Etiopia przez długi czas funkcjonował równolegle z Afryką na określenie całego Czarnego Lądu. Później Ocean Etiopski stał się po prostu południowym Atlantykiem.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…