Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Pęz dwubarwny (Pelamis platurus). Jedyny wąż morski, żyjący daleko od...

Pęz dwubarwny (Pelamis platurus). Jedyny wąż morski, żyjący daleko od lądu. Najszerzej rozprzestrzeniony (możliwe, że wśród wszystkich węży, nie tylko morskich). Występuje w oceanach tropikalnych od Afryki wschodniej po Amerykę zachodnią (zwłaszcza wzdłuż wybrzeży Azji południowo-wschodniej). Nigdy sam nie wychodzi na ląd, wyrzucony na niego ginie. Na powierzchni wody może tworzyć skupiska liczące tysiące osobników. Pod wodą bez oddychania przebywa  zwykle 10–90 minut (na głębokości ok. 20 metrów), przy czym potrafi wytrzymać nawet ponad 3 godziny.

Długość ciała do 1 metra. Ubarwienie jest zmienne, przy czym na grzbiecie znajduje się zwykle czarny albo ciemnobrązowy pas, kontrastujący z wyraźnie żółtymi bokami. Ogon jest żółty z dużymi czarnymi plamami. Najczęstsze zestawienie kolorów to czarny-żółty-brązowy, potem czarno-żółty. Bardzo rzadkim okazem jest osobnik cały żółty. Istnieją również inne zestawienia kolorystyczne. 

Jad jest neurotoksyną bardziej trującą niż jad kobry. Paraliżuje on ukąszoną ofiarę. Nawet niewielka ilość może zabić człowieka. Samo ukąszenie jest niezbyt bolesne, pierwsze objawy (skurcze mięśni i zesztywnienie ciała) występują po ok. 30 minutach. Później mogą pojawić się zaburzenia wzroku, zawroty głowy i wreszcie niewydolność układu oddechowego, serca lub nerek. Ukąszenia są najczęstsze na kutrach rybackich, gdy wąż trafi do sieci razem z rybami. Największą liczbę przypadków ukąszeń notuje się na Filipinach oraz u wybrzeży Azji południowo-wschodniej.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…