Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W 2014 roku, podczas wykopalisk poprzedzających rozbudowę domu handlowego...

W 2014 roku, podczas wykopalisk poprzedzających rozbudowę domu handlowego Williams and Griffin Fenwick przy High Street w Colchester odkryto rzymski skarb datowany na lata
 60. I wieku n.e. Z uwagi na miejsce odkrycia znalezisko
 określono mianem „Skarbu z Fenwick” (Fenwick Treasure).

Depozyt odnaleziono tuż pod warstwą popiołów, powstałą w wyniku spalenia rzymskiej Colonii Claudia Victricensis przez zrewoltowaną armię królowej Boudiki. Ukryto go w skrzynce zakopanej prawdopodobnie pod podłogą domu.
 W skład Skarbu z Fenwick wchodziła złota i srebrna biżuteria: dwie pary złotych kolczyków, pięć pierścionków, dwie złote i dwie srebrne bransolety oraz srebrna opaska, a także 26 monet.

Nie znamy właścicielki biżuterii, ale z pewnością nie przeżyła zdobycia miasta przez buntowników. Przyjmuje się, że mogła zostać zabita w „świętym gaju”, podzielając los innych bogatych rzymskich kobiet schwytanych przez armię Icenów.

Dr Philip Crummy, dyrektor Colchester Archaeological Trust  opisał odkrycie jako „o narodowym znaczeniu”, gdyż jest to największy zbiór rzymskiej biżuterii odkryty na terenie Brytanii. Skarb można zobaczyć w muzeum na Zamku Colchester, wzniesionym na fundamentach dawnej Świątyni Klaudiusza.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…