Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Karczew znajduje...

W województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Karczew znajduje... – W województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Karczew znajduje się wieś o nazwie Całowanie.

Zasłynęła ona w polskiej historii jako jedno z bardziej znanych stanowisk archeologicznych. Na terenach wsi odnaleziono przedmioty należące do ludów zamieszkujących obecne polskie ziemie w epoce
 późnego paleolitu i mezolitu (epoka kamienia łupanego).
 Były to między innymi przedmioty wykonane z kamienia służące ówczesnym ludom do wykonywania prac codziennych, tj. polowania, prac masarskich czy preparowania skór zwierzęcych.
 Znaleziska datuje się na wiek około 7 tysięcy lat p.n.e., co wskazuje,
 że byli to ludzie przybyli na nasze ziemie tuż po ostatnim zlodowaceniu, które zakończyło się ok. 10-11 tysięcy lat temu.

Pod koniec XIX wieku Karol i Teodor Drewitzowie z Całowania wyhodowali pierwsze w zaborze rosyjskim rodzime odmiany ziemniaków, którym nadali nazwy "Syrena" i "Warszawa".
 Na zorganizowanej w Petersburgu w 1912 Wszechrosyjskiej Wystawie Nasion i Maszyn do Czyszczenia Ziarna otrzymały Wielki Złoty Medal. W późniejszych latach w Całowaniu wyhodowano również odmiany "Białe Wczesne", "Garwolin", "Klio", "Norma", "Świder" i "Almy".
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…