Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Po zamordowaniu Juliusza Cezara dnia 15 marca 44 roku p.n.e., konspiratorzy...

Po zamordowaniu Juliusza Cezara dnia 15 marca 44 roku p.n.e., konspiratorzy... – Po zamordowaniu Juliusza Cezara dnia 15 marca 44 roku p.n.e., konspiratorzy planowali pierwotnie wyrzucić ciało byłego dyktatora do Tybru. Ostatecznie jednak, z nieznanych powodów, pozostawili pokrwawione ciało w teatrze Pompejusza.
 Dzięki temu lekarz Antystiusz mógł przeprowadzić sekcję zwłok.

 Swetoniusz - historyk piszący około dwóch wieków później i bazujący na wcześniejszych źródłach - podaje, że trzech niewolników umieściło ciało w lektyce i zaniosło je do domu.
 Tam też Antystiusz - zapewne prywatny lekarz Cezara - przeprowadził autopsję. W sumie odnotował 23 rany (m.in. także na twarzy czy pachwinie), które wynikały z ciosów sztyletami.

 Śmiertelny cios zadany został pod lewym ramieniem. Był na tyle głęboki, że sięgnął serca oraz mógł naruszyć ważną aortę.
 Tym samym dyktator zmarł w wyniku wewnętrznego wykrwawienia. Krew wypełniła klatkę piersiową,
 a następnie nastąpiło zapadnięcie się płuc.

 W 2003 roku zespół ekspertów pod nadzorem włoskiego śledczego Luciano Garofano postanowił przeprowadzić współczesne śledztwo. Wykorzystując technologię udało się stworzyć trójwymiarową rekonstrukcję ciała Cezara. Zespół patologów, policjantów i historyków bazując na źródłach oraz znajomości zachowań ludzi w ścisku i afekcie wysnuli wnioski.

 Zdaniem Garofano niemożliwym było, aby 23 mężczyzn brało udział w bezpośrednim morderstwie. Bardziej prawdopodobnym jest to, że w zabójstwie wzięło udział od 5 do 10 mężczyzn,
 kiedy reszta po prostu otaczała zdarzenie i umożliwiała
 zadawanie ciosów przez innych senatorów.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…