Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Rzymski teatr w Lizbonie (w czasach rzymskich Olisipo) powstał we wczesnym...

Rzymski teatr w Lizbonie (w czasach rzymskich Olisipo) powstał we wczesnym I wieku n.e. Jego odkrycia dokonano w 1798 roku, po tym jak w 1755 miasto uległo zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi. Jego pół-kolista konstrukcja idealnie wtapiała się we wzniesienie. Ze względu na swoje położenie obiekt był bardzo dobrze widoczny, zwłaszcza od strony rzeki Tag (Tagus).

 Powód powstania teatru był oczywisty. Miał promować rzymską kulturę i stanowić symbol potęgi Rzymu. Teatr potrafił pomieścić nawet 4000 widzów. Środkowa część budowli: orchestra (pół-kolista strefa z siedziskami dla elity miasta); czy cavea (dolne trybuny) była wkomponowana w kamienne wzgórze. Lokalny kamień był wykorzystywany do budowy fundamentów, kolumn; był także malowany. Budowla była z pewnością w wielu barwach.

 Teatr został wyremontowany w roku 57 n.e. Zostało to odnotowane na inskrypcji na ścianie tzw. proscaenium - ścianie, która rozdzielała scenę od widowni.
 Naukowcom udało się odkryć, że przed powstaniem teatru w tym miejscu znajdowały się domostwa. Ślady konstrukcji sięgają II wieku p.n.e. Co więcej, na terenie teatru odkryto liczne obiekty, pozostałości ceramiki (sięgające także czasów przed-rzymskich). Są one dostępne do obejrzenia w Muzeum.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…