Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Ekstrakt z liści pigwy pospolitej (Cydonia oblonga) wykazał w badaniach...

Ekstrakt z liści pigwy pospolitej (Cydonia oblonga) wykazał w badaniach na modelu mysim właściwości ochronne na wątrobę i niwelujące hiperlipidemię.

70 zdrowych szczurów przydzielono losowo do 6 różnych grup. Wśród nich była grupa kontrolna, grupa leczona simwastatyną, a także trzy grupy leczone niską, średnią i wysoką dawką ekstraktu z liści pigwy. Grupa kontrolna jako jedyna miała normalną dietę. Wszystkie pozostałe były karmione dietą wysokotłuszczową.

 Eksperyment trwał przez 56 dni. Po upływie tego czasu uzyskano bardzo obiecujące wyniki - ekstrakt z liści pigwy w stopniu zależnym od dawki obniżył stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, trójglicerydów i dialdehydu malonowego (jest to marker stresu oksydacyjnego!). Osłabiona została również aktywność enzymów wątrobowych (AST i ALT) i lipopolisaharydu (LPS). Jednocześnie zanotowano wyższą aktywność antyoksydacyjnych enzymów (dysmutaza ponadtlenkowa czy peroksydaza glutationowa). zwiększone stężenie cholesterolu HDL i istotną redukcję stłuszczenia wątroby (szczególnie przy średnich i wysokich dawkach!). Ekstrakt obniżył także poziom lipazy wątrobowej i lipoproteinowej (w przeciwieństwie do simwastatyny!).
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…