Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Dżuma Justyniana to epidemia, która dotknęła Cesarstwo Bizantyńskie, w tym...

Dżuma Justyniana to epidemia, która dotknęła Cesarstwo Bizantyńskie, w tym jego stolicę Konstantynopol, w latach 541-542 n.e.

 Przyczyną epidemii mogła być dżuma dymienicza, która najprawdopodobniej wywołała również czarną śmierć w XIV wieku. Według ówczesnych historyków dżuma Justyniana miała niemal ogólnoświatowy zasięg, docierając do centralnej i południowej Azji, Afryki Północnej i Arabii, a w Europie aż do Danii na północy i Irlandii na zachodzie. Dżuma powracała w basenie Morza Śródziemnego z każdym pokoleniem, aż do ok. 750 r. Współcześni historycy
 nazwali ją od imienia ówcześnie panującego władcy Bizancjum Justyniana I, który sam zapadł na tę chorobę.

Dokładna liczba zmarłych pozostaje nieustalona. Współcześni badacze uważają, że w szczytowym okresie zaraza zabijała do 5000 ludzi dziennie w samym Konstantynopolu. Ostatecznie stała się ona prawdopodobnie przyczyną śmierci 40% wszystkich mieszkańców. Pierwsza fala dżumy uśmierciła jedną czwartą populacji wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego. Nowe fale pojawiały się w VI, VII i VIII wieku, często obejmowały mniejszy obszar i były mniej zjadliwe. Szacuje się, że wskutek dżumy Justyniana zmarło 100 milionów ludzi na całym świecie. Niektórzy historycy, m.in. Josiah C. Russell (1958), sugerowali, że w latach 541-700 zmarło od 50 do 60% ludności Europy.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…