Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Firma naftowa ChevronTexaco przyczyniła się do zwalczania samochodów...

Firma naftowa ChevronTexaco przyczyniła się do zwalczania samochodów... – Firma naftowa ChevronTexaco przyczyniła się do zwalczania samochodów elektrycznych przez kilka lat po roku 2000.
 Dzięki niej rewolucja samochodów elektrycznych została
 opóźniona o kilka lat, jeśli nie o dekadę.

 Od 1999 roku na drogi Kalifornii zaczęły trafiać auta elektryczne GM EV1 (170 km realnego zasięgu, 0-100 km/h poniżej 9 s) z nowymi bateriami NiMH od spółki GM Ovonic.
 Ale na przełomie lat 2000/2001 spółkę przejęła firma ChevronTexaco. Wszystkie patenty związane z bateriami NiMH do aut elektrycznych znalazły się pod kontrolą firmy naftowej, która - ze zrozumiałych względów - nie zamierzała pozwolić, aby auta elektryczne stały się popularne. Przekonała się o tym Toyota, która została wkrótce pozwana za produkcję czysto elektrycznej wersji RAV4. Chevron zamierzał pozwolić tylko na produkcję zwykłych hybryd, które potrzebują benzyny (jak Prius) i taką właśnie ugodę ostatecznie zawarł z Toyotą.

Toyota zachowała się wówczas przyzwoicie: pozwoliła, by klienci przejęli jak najwięcej aut na własność, zanim została zmuszona do zakończenia produkcji. Dzięki temu kilkaset elektrycznych RAV4 przetrwało, jeździło i przez kolejne lata przypominało Kalifornijczykom o istnieniu aut elektrycznych - aż pojawiły się Tesla i Nissan Leaf, używające już innych baterii. Co innego wspomniane GM EV1 - prawie wszystkie zostały odebrane klientom i skończyły w zgniatarce.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…