Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W Polsce wciąż czynna jest turbina wodna Girarda. Znajduje się ona w Fabryce...

W Polsce wciąż czynna jest turbina wodna Girarda. Znajduje się ona
 w Fabryce Tektury w Czańcu (dawna papiernia habsburska), która zasilana jest z młynówki pobierającej część przepływu rzeki Soły. Turbina została uruchomiona w 1880 r., a jej moc wynosiła 190KM.

 Warto wspomnieć, że ta wciąż działająca turbina Girarda jest ewenementem na skalę światową. Jej wynalazcą był Philipp Girard, francuski emigrant, pracujący w pierwszej połowie XIX wieku w Królestwie Polskim. Znany jest przede wszystkim jako założyciel zakładów lniarskich i osiedla robotniczego pod Warszawą, które z czasem nazwano Żyrardowem. Jednak miał on na swoim koncie również wiele pionierskich rozwiązań technicznych.
 Już w latach 20. XIX wieku uruchomił w Polsce pierwszą turbinę własnej konstrukcji. Później zdobyły one uznanie na całym świecie.

 Turbina Girarda jest turbiną akcyjną o pełnoobwodowym natrysku wirnika, który pracuje w układzie z pionowym wałem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż była ona wyprodukowana przez Zakłady Metalowe w Białogromie. Sposób zainstalowania turbin Girarda w Fabryce Tektury w Czańcu przedstawiono na rysunku, z którego wyraźnie widać ich akcyjny system pracy z wirnikiem
 posiadającym wolny wypływ do dolnej wody.

 W Czańcu działały dwie takie turbiny, ale nowi właściciele zastąpili jedną z nich nowoczesną konstrukcją - turbiną Kaplana
 - i uruchomili małą elektrownię wodną.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…