Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Misja sondy marsjańskiej InSight została zagrożona, gdy jeden...

Misja sondy marsjańskiej InSight została zagrożona, gdy jeden z jej elementów, instrument HP3, nazywany także kretem, miał wbić się pod powierzchnię Marsa, skąd mógłby przesyłać informacje o temperaturze wnętrza planety. Proces wbijania kreta nie przebiegł jednak tak, jak powinien. Po wbiciu do połowy długości kret wyskoczył niemal w całości na powierzchnię. Przez rok naukowcy z całego świata opracowywali sposoby na to, aby jednak udało się wbić urządzenie w powierzchnię Marsa. Mimo to kret uparcie pozostawał na powierzchni. Doprowadzeni do ostateczności inżynierowie postanowili
 bezpośrednio wcisnąć kreta pod powierzchnię.

Jedyne, co inżynierom pozostało do pomocy, to niewielka łyżka, którą zakończone jest robotyczne ramię lądownika InSight. Początkowo naukowcy próbowali przysypać otoczenie kreta, aby miał się od czego odpychać, próbując wbić się pod powierzchnię, jednak ta technika zupełnie nie działała.

 Pod koniec lutego inżynierowie przeszli zatem do planu C. Umieścili łyżkę bezpośrednio nad kretem i postanowili wcisnąć go w dół. Nie była to łatwa decyzja, bowiem na samym szczycie kreta znajduje się taśma, która łączy go z lądownikiem i mocne uderzenie mogłoby ją zniszczyć. Jak na razie jednak wydaje się, że plan C zadziałał.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…