Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Choć scena z filmu "Midway" (2019), w której amerykański lotnik

Choć scena z filmu "Midway" (2019), w której amerykański lotnik zestrzeliwuje japoński bombowiec, może wyglądać jak mokry sen Michaela Baya, sytuacja ta naprawdę miała miejsce podczas wojny na Pacyfiku.

1 lutego 1942 r. lotniskowiec USS Enterprise, biorący udział w bitwie o wyspy Marshalla i Gilberta, został zaatakowany przez pięć japońskich bombowców. Samolot na czele formacji został uszkodzony przez artylerię przeciwlotniczą, po czym nagle skierował się w stronę okrętu. Było to jeszcze zanim Japończycy zaczęli otwarcie stosować taktykę kamikaze, jednak jasnym stało się, że załoga bombowca chciała go rozbić o lotniskowiec.

Bruno Gaido, mechanik pokładowy, rzucił się w stronę zaparkowanych na pokładzie bombowców nurkujących SBD Dauntless, wskoczył na stanowisko tylnego strzelca i otworzył ogień z dwóch karabinów maszynowych do nadciągającego samolotu. Jego załoga została albo trafiona, albo spanikowała, bowiem ich samolot nagle skręcił z dala od okrętu - jednak jego skrzydło zdążyło jeszcze przeciąć Dauntlessa, w którym siedział Gaido, na pół. Dzielny mechanik prowadził ogień aż do momentu, w którym japońska maszyna runęła do oceanu po drugiej stronie okrętu.

Wiceadmirał William F. Halsey, dowódca zespołu okrętów biorących udział w bitwie, widział wyczyn Gaida i nakazał wysłać go na mostek. Między nim a Gaido, który obawiał się reprymendy za zejście ze swojego stanowiska, wywiązał się dialog:

- Jak ci na imię?
- Bruno Gaido, sir.
- Twój stopień?
- Mechanik pokładowy III klasy.
- Bruno, od dziś jesteś mechanikiem pokładowym I klasy.

Gaido niestety nie dożył końca wojny: pięć miesięcy później, gdy służył już jako strzelec-radiooperator bombowca SBD Dauntless, jego samolot wodował z braku paliwa. On i jego pilot zostali podjęci z wody przez załogę japońskiego niszczyciela Mikagumo, jednak gdy Japończycy uznali że nie wyciągną z nich wartościowych informacji, wyrzucili obydwu za burtę.

Za swoją służbę Gaido otrzymał pośmiertnie odznaczenie Distinguished Flying Cross, Purpurowe Serce, Presidential Unit Citation i wiele innych.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…