Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Adam Królikiewicz był majorem kawalerii Wojska Polskiego, pierwszym polskim...

Adam Królikiewicz był majorem kawalerii Wojska Polskiego, pierwszym polskim medalistą olimpijskim w konkurencji indywidualnej.
Od połowy 1914 r. służył w Legionach Polskich, w których za udział w bitwie pod Kunicami został odznaczony Orderem Virtuti Militari V kl.
Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu 1924 r. zdobył
 brązowy medal w skokach przez przeszkody.
Zmarł w 1966 r. po upadku z konia na planie filmu "Popioły" Andrzeja Wajdy, w wyniku którego doznał wielomiejscowego złamania kręgosłupa.

Daniel Olbrychski w swojej autobiografii tak wspominał ten wypadek:

"– Królikiewicz koniecznie chciał poprowadzić szarżę. Było to zadanie prawie tak samo trudne jak tamta prawdziwa szarża w Hiszpanii. [..] Filmowa Somosierra może nie była tak trudna do sforsowania, niebezpieczeństwo tkwiło raczej w skali przedsięwzięcia.
 Ludzie mieli jechać na dziesiątkach ogierów, niewyjeżdżonych, poirytowanych, w pełni sił reprodukcyjnych. [..]

Major Królikiewicz był w ekipie chyba konsultantem, ale widocznie jego serce kawalerzysty i oficera nie wytrzymało, bo kazał sobie osiodłać ogiera i stanął na czele oddziału. Na nic zdały się prośby jeźdźców i samego Wajdy. Reżyser mówił, że opinie majora są potrzebne ekipie. Sfotografowanie go
 w tłumie galopujących koni i ludzi nic nie da...

Próba. W pewnym momencie konie z twardej ziemi wpadły w galopie na bardziej miękkie podłoże, przygotowane już do kopania wilczych dołów. Ziemia nie była na tyle miękka, żeby koń się przewrócił, ale wystarczyło,
 że się potknął. Tak właśnie stało się z ogierem Królikiewicza. Siedziałem z ekipą w samochodzie i widziałem, jak major wylatuje z siodła.
 Gdyby koń się przewrócił, upadek człowieka nie byłby tak niebezpieczny
 – spadłby wówczas z mniejszej wysokości. A tak Królikiewicz
 połamał sobie w wielu miejscach kręgosłup".
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…