Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Wbrew wszelkim pozorom, podanie kawy osobie cierpiącej na ADHD może doprowadzić...

Wbrew wszelkim pozorom, podanie kawy osobie cierpiącej na ADHD może doprowadzić do... uspokojenia się.

Według jednej z teorii potencjalną przyczyną ADHD może być niedostateczny poziom pewnych przekaźników w mózgu, np.  noradrenaliny i serotoniny. Substancje te zaczynają się wytwarzać w momencie zainteresowania i ekscytacji, np. gdy osoba zajmuje się jakimś swoim hobby. Osoby cierpiące na ADHD, z powodu zbyt niskiego poziomu tych przekaźników, dążą do znalezienia czegoś co sprawi że mózg zacznie je wytwarzać, powodując m.in nadmierną koncentrację na jednej rzeczy lub nieustanne przerzucanie się z jednego hobby na drugie. 

Kawa, coca-cola, czekolada lub inne substancje zawierające kofeinę mogą doprowadzić do wzmożonego wytwarzania tych przekaźników, powodując, że ich poziom wzrasta do tego występującego u zdrowych osób. Z tego powodu część terapeutów podczas wywiadu medycznego pyta osoby z podejrzeniem ADHD czy kawa wywołuje u nich takie efekty jak u zdrowych ludzi (wzmożona koncentracja, mniejsze zmęczenie itd.), czy nie.

Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość kawy lub innych stymulantów doprowadzi do stanu, w którym mózg będzie polegał na nich, zamiast na naturalnych źródłach, by zacząć wytwarzać noradrenalinę i serotoninę.
 W ten sposób można łatwo doprowadzić do uzależnienia.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…