Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Grupowe zdjęcie załogi brytyjskiego krążownika HMS Hood. Po operacji przeciwko...

Grupowe zdjęcie załogi brytyjskiego krążownika HMS Hood. Po operacji przeciwko pancernikowi Bismarck w maju 1941 roku, z 1421 osób
 (niektóre źródła podaję liczbę 1418) przeżyją zaledwie 3.

23 maja wieczorem płynące przez Cieśninę Duńską „Bismarck” i „Prinz Eugen” zostały wykryte przez patrolujący tam ciężki krążownik „Suffolk”, do którego w nocy dołączył drugi krążownik, „Norfolk”. Ruszyły one za niemieckimi okrętami, utrzymując kontakt radarowy i wzrokowy.
 Na wieść o wykryciu odległego o około 300 mil morskich przeciwnika, admirał Holland na „Hoodzie” nakazał swemu zespołowi zwiększenie prędkości i obranie kursu spotkaniowego.

Do starcia doszło wczesnym rankiem 24 maja. Pierwszy zaatakował Hood i skierował swoje działa w kierunku okrętu Prinz Eugen. Z kolei obie niemieckie jednostki skoncentrowały ostrzał właśnie na HMS Hood.
Pociski z piątej salwy „Bismarcka”, oddanej z odległości 15 – 18 tysięcy metrów, trafiły brytyjski krążownik liniowy w okolice masztu głównego na prawej burcie. Uderzenie to wywołało gwałtowną eksplozję, w rejonie pomiędzy masztem a tylnym kominem, która całkowicie zniszczyła część rufową okrętu. Po dalszych trzech minutach pod wodą znalazła się także część dziobowa.

Wśród poległych było czterech polskich podchorążych, odbywających staż na „Hoodzie”: Kazimierz Żurek, Leon Trzebiatowski-Żmuda, Kazimierz Szymalski oraz Stanisław Czerny.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…