Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Obywatele radzieccy słuchają ostatniego transmitowanego w telewizji przemówienia...

Obywatele radzieccy słuchają ostatniego transmitowanego w telewizji przemówienia Prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa, ogłaszającego rezygnację z urzędu, 25 grudnia 1991 roku.

W styczniu 1991 roku Gorbaczow wysłał do Litwy ultimatum, w którym zapowiedział zbrojną interwencję w przypadku nieprzyjęcia konstytucji Związku Radzieckiego. Jednocześnie, nie czekając na odpowiedź,
 Armia Radziecka przejęła najważniejsze budynki państwowe w Wilnie.
 13 stycznia 1991 roku 14 osób zginęło podczas starć wokół wieży telewizyjnej, a 702 odniosło rany.

W Związku Radzieckim popularność Gorbaczowa zaczęła maleć. Wpływ na to miał spadek poziomu życia społeczeństwa oraz wycofanie się z kontroli Europy Wschodniej, w oczach wielu Rosjan wyglądało to jak początek końca mocarstwa.

19 sierpnia 1991 roku doszło do wybuchu puczu moskiewskiego, podczas którego próbowano siłą przejąć władzę w kraju. Zamach nie udał się, ale pozycja Gorbaczowa gwałtownie zmalała przy ogromnym wzroście autorytetu Jelcyna, który wyrastał na bohatera Rosjan.

8 grudnia 1991 roku, po utworzeniu przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Borysa Jelcyna Wspólnoty Niepodległych Państw, Gorbaczow, będący prezydentem faktycznie nieistniejącego już Związku Radzieckiego,
 25 grudnia 1991 roku złożył urząd.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…