Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W świecie współczesnym inflacja to zjawisko rodem z drukarni - Milton...

"W świecie współczesnym inflacja to zjawisko rodem z drukarni" Milton Friedman


Od początku pandemii polski rząd we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim oraz Polskim Funduszem Rozwoju "wydrukował" ponad 107 mld złotych, które następnie wpompował w rynek w postaci tarcz antykryzysowych. Działania takie są niezgodne z art. 220 ust. 2 Konstytucji RP, który zakazuje pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa. Zapis ten został wprowadzony do ustawy zasadniczej głównie za sprawą decydentów z okresu PRL, którzy zdawali sobie sprawę czym kończy się dodruk pustego pieniądza przez państwo gdyż wysoka inflacja wielokrotnie występowała w komunistycznej Polsce. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnego ryzyka związanego z pokusą łatwego pożyczania na wszystko i bez granic, które w warunkach klasycznej gospodarki oznacza wywołanie inflacji, czyli zubożenie całego społeczeństwa.

Rząd zdając sobie sprawę z niekonstytucyjnego działania próbuje obejść wspomniany zapis sprzedając obligacje (zapożyczając się) bankom komercyjnym od których następnie odkupuje je Narodowy Bank Polski kreując tym samym pusty pieniądz trafiający do gospodarki. Tylko pozornie jest to działanie zgodne z prawem gdyż operacje tego typu (strukturalne operacje otwartego rynku) w końcowym rozrachunku dają efekt identyczny jak bezpośrednie zaciągnięcie zobowiązania przez państwo w banku centralnym.

Rozsądne prowadzenie takich operacji w państwach rozwiniętych może jednak przynieść korzyści. Niebezpieczeństwo pojawia się w przypadku krajów rządzonych przez partie populistyczne gdzie duży udział w wydatkach państwa stanowią świadczenia socjalne.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…