Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Aktor Adolf Dymsza w czasie okupacji występował, wbrew decyzjom Tajnej Rady

Aktor Adolf Dymsza w czasie okupacji występował, wbrew decyzjom Tajnej Rady Teatralnej, na deskach jawnych teatrów. Z tego powodu przylgnęło do niego oskarżenie o kolaborację i zdradę.
 
 Jednak sprawa nie jest prosta. Należy zauważyć, że nigdy nie występował w antypolskich przedstawieniach. Dzięki występom miał też świetne alibi, które pozwalało mu pomagać wielu aresztowanym osobom. Uratował między innymi Czesława Skoniecznego, Marię Chmurkowską, pomógł także uwolnić z Pawiaka Mirę Zimińską. Aż do powstania organizował paczki żywnościowe dla mieszkańców getta,
 a w swoim domu w Otwocku przez pół roku ukrywał żydowskiego iluzjonistę Mieczysława Kittaya - przy czym za ukrywanie Żydów w okupowanej Polsce Niemcy skazywali na śmierć całe rodziny.

Nawet w jawnych teatrach Adolf Dymsza potrafił zresztą odważnie żartować. W czasie trwania bitwy pod Stalingradem wystąpił z tekstem: "Ja jestem Adolf! Noszę najmodniejszą marynarkę z klapami: z jednej strony klapa - i z drugiej klapa". Żartował również, że w stolicy wszystkie latarnie zostały zarezerwowane - "Nur für Deutsche".
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…