Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Nie wszystkie kościoły prawosławne obchodzą święta Bożego Narodzenia 7 stycznia...

Nie wszystkie kościoły prawosławne obchodzą święta Bożego Narodzenia 7 stycznia. W latach 20. ubiegłego wieku wiele z nich zaadaptowało tzw. kalendarz neojuliański, który jednolici go z gregoriańskim na kilka kolejnych stuleci. Dlatego też m.in. Bułgarzy, Cypryjczycy, Grecy i Rumuni narodziny Jezusa świętują równolegle ze swoimi katolickimi i protestanckimi odpowiednikami 25 grudnia.
 W następnych latach w ramach derusyfikacji zwyczajów prawdopodobnie dołączą do nich wierni niedawno utworzonego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, skupiający zdecydowaną większość wyznawców odłamu w zachodniej i środkowej części kraju.

7 stycznia nadal dominuje wśród prawosławnych na terenie byłej Jugosławii: dla Serbów, Czarnogórców czy Północnych Macedończyków to bez wątpienia najcieplej wyczekiwane święto w roku. Wśród dawnych republik radzieckich prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest z kolei dużo skromniej: jest ono tam zazwyczaj traktowane bardziej jako obrządek religijny niż rodzinny. Wrogie chrześcijaństwu władze ZSRR przetransplantowały wiele świątecznych tradycji (takie jak choinka czy przekazywanie prezentów) na dzień Nowego Roku, który to proces starają się odwrócić środowiska nieprzyjazne komunistycznemu dziedzictwu, przede wszystkim na Ukrainie, np. wypierając z przestrzeni publicznej postać świeckiego Dziadka Mroza i zastępując ją tradycyjnym św. Mikołajem.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…