Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Międzynarodowy zespół badawczy postanowił sprawdzić, czy obniżenie spożycia...

Międzynarodowy zespół badawczy postanowił sprawdzić, czy obniżenie spożycia sodu wpływa na spadek ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Pracująca w tej grupie dr hab. Katarzyna Stolarz-Skrzypek z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego mówi, że wyniki ich badań były zaskakujące. Okazało bowiem, że u osób bez nadciśnienia tętniczego niskie spożycie sodu zwiększało ryzyko zgonu. – Sód bowiem jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

 Oznacza to, że ograniczanie jego spożycia u osób zdrowych nie ma sensu. Nie wiadomo też do jakich wartości ograniczać jego podaż u osób z nadciśnieniem, bo nie ma w tym względzie przeprowadzonych odpowiednich badań – mówi dr Stolarz-Skrzypek. WHO jednak w swoich rekomendacjach utrzymała zalecenia dla wszystkich, aby spożywać mniej niż 5 gram soli na dobę. Również wielu lekarzy podchodzi do wyników tych badań z dużą rezerwą. Prof. Zbigniew Gaciong kierujący Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM podkreśla, że badacze oparli swoje wyliczenia na pomiarach sodu w dobowych zbiórkach moczu prowadzonych przez samych badanych. W ten sposób trudno ustrzec się błędu związanego z niekompletną zbiórką, czyli zaniżeniem ilości spożywanej soli. - Tym samym osoby słabo współpracujące w badaniu i niezbierające dokładnie moczu, a zwykle są to także ci, którzy nie biorą leków czy nie dbają o swoje zdrowie, miały częstsze ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych – mówi prof. Gaciong.

 Dodaje też, że u ludzi młodych sól nie jest przyczyną nadciśnienia. Powoduje jedynie podwyższenie jego wartości. Jednak nawyki żywieniowe wyrobione za młodu zostają do późnej starości.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…