Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Matka fotografa wojennego Roberta Capy przy grobie syna. Capa zginął...

Matka fotografa wojennego Roberta Capy przy grobie syna. Capa zginął 25 maja 1954 roku w Wietnamie - w wyniku wybuchu miny.

Endré Ernő Friedmann, bo takie było prawdziwe nazwisko Roberta Capy, był jednym z najważniejszych fotografów XX wieku. Jest autorem fotografii z pięciu wojen (hiszpańskiej wojny domowej, wojny chińsko-japońskiej, II wojny światowej, I wojny izraelsko-arabskiej i I wojny indochińskiej) oraz innych wydarzeń.

W 1954 roku wyjechał do Japonii, by na zlecenie wydawnictwa Mainichi Press wykonać cykl zdjęć poświęconych dzieciom. Pobyt ten musiał przerwać, gdyż „Life” zlecił mu wyjazd do Indochin, gdzie wybuchła wojna, a pracujący tam fotoreporter Howard Sochurek wziął urlop. 30 kwietnia zaakceptował ofertę „Life”. Wkrótce wyleciał do Bangkoku i 9 maja dotarł do Hanoi. 25 maja towarzyszył francuskiemu wojsku, poruszającemu się po trudnym terenie delty Rzeki Czerwonej. Zginął tego samego dnia wskutek wybuchu miny lądowej, z aparatem Contax w ręce. Na ostatniej wykonanej przez niego fotografii widać maszerujących żołnierzy.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…