Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Jeden z najstarszych i najprostszych przyrządów, który służył zarówno do...

Laska Jakuba to jeden z najstarszych i najprostszych przyrządów, który służył zarówno do pomiarów astronomicznych, jak i geodezyjnych.

Najczęściej laska Jakuba używana była przez żeglarzy do pomiaru kąta pomiędzy horyzontem a jakimś ciałem niebieskim (Słońcem, Księżycem lub gwiazdą). Służyła do określania kursu statku na podstawie położenia gwiazd. Przy jej pomocy mierzono również kąty pomiędzy odległymi i niedostępnymi punktami na Ziemi.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy laska Jakuba została wynaleziona - niektóre źródła nawiązują do czasów biblijnych. Jak głosi tradycja, nazwa przyrządu nawiązuje do Księgi Rodzaju, gdzie znajdujemy opis przygotowań Jakuba do spotkania z Ezawem:  "...bo przecież tylko
 z laską w ręku przeprawiłem się przez Jordan...".

Laska Jakuba znana była w Egipcie, znajdowała się na każdym statku w starożytnym Rzymie, a w średniowieczu znana była już we wszystkich krajach Europy, gdzie uprawiano żeglugę. Wchodziła w standardowe wyposażenie nawigacyjne statków, obok astrolabium i kwadrantu. W 284 roku p.n.e. aleksandryjscy astronomowie Aristillus
 i Timocharis po raz pierwszy skatalogowali jaśniejsze gwiazdy, posługując się właśnie laską Jakuba lub podobnym przyrządem.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…