Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

23 sierpnia 1960 r. pilot amerykańskiego myśliwca Vought F-8 Crusader, który...

23 sierpnia 1960 r. pilot amerykańskiego myśliwca Vought F-8 Crusader, który wystartował do lotu z bazy w Neapolu we Włoszech zauważył, że sterowanie jego maszyną wymaga od niego użycia znacznie większej siły niż zazwyczaj. Gdy pilot spojrzał za siebie, odkrył z zaskoczeniem że... wystartował ze złożonymi skrzydłami. Jednakże poza ową "sztywnością" powierzchni sterowych, samolot nie przejawiał innych negatywnych objawów niecodziennej konfiguracji, i po 24 minutach spędzonych na zrzucie paliwa, pilot posadził Crusadera na pasie startowym. 

Po 1960 r. miało miejsce jeszcze ok. 7 takich incydentów (większość z nich miała miejsce w nocy, gdy piloci nie zauważyli w ciemnościach, że mają złożone skrzydła), choć jeden z nich - z udziałem samolotu francuskiego lotnictwa morskiego (Aeronavale) - miał być rzekomo zamierzonym "popisem" podczas pokazów lotniczych.

Podobne incydenty zdarzały się też z samolotami F-4 Phantom II - podobnie jak Crusader, były to myśliwce pokładowe, które czasem operowały
 z baz na stałym lądzie.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…