Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Szawarsz Karapietian jest armeńskim sportowcem specjalizującym się w pływaniu...

Szawarsz Karapietian jest armeńskim sportowcem specjalizującym się w pływaniu z płetwami, 10-krotnie pobił rekordy świata. 16 września 1976 r. w Erywaniu razem z bratem był świadkiem wypadku trolejbusu z 92 pasażerami. Pojazd spadł z zapory do jeziora Erywań i zaczął tonąć na głębokości 10 m.

23-letni wtedy Karapetyan ćwiczył z bratem w pobliskim parku i właśnie zakończyli 20-km bieg. Pływak dopłynął do trolejbusu i mimo zerowej widoczności wybił tylną szybę pojazdu i zaczął ewakuować pasażerów. Chłopak transportował ich na powierzchnię i przekazywał bratu, który pomagał im dotrzeć do brzegu. Szacuje się, że udało im się uratować ok. 30 osób. Z powodu długotrwałego pobytu w wodzie i skaleczeń o szyby Karapietian został hospitalizowany przez 45 dni, gdyż najpierw doszło u niego do zapalenia płuc, a następnie wdała się sepsa. Po wyjściu ze szpitala nie mógł już kontynuować kariery sportowej.
Karapietiana zidentyfikowano jako dobrego samarytanina dopiero dwa lata po zdarzeniu. Chłopak został odznaczony medalem, a jego historię przedstawiono w krajowej prasie.

Po latach, 19 lutego 1985 r. Karapietian był świadkiem wybuchu pożaru w budynku mieszkalnym. Bohater bez zastanowienia wbiegł do środka i zaczął wyprowadzać mieszkańców. Tym razem Karapietian został poparzony i również spędził w szpitalu długi czas.

Jego działania przyniosły mu nagrodę "Fair play" od UNESCO, asteroida z pasa głównego została nazwana jego imieniem - 3027 Shavarsh, a w 2014 r. podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Rosji był jedną z osób biorących udział w sztafecie z ogniem olimpijskim.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…