Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Zdjęcie grupy radzieckich kosmonautów i ojca radzieckiego programu kosmicznego

Zdjęcie grupy radzieckich kosmonautów i ojca radzieckiego programu kosmicznego Siergieja Korolowa - po (góra) i przed retuszem (dół). Wymazana postać to Grigorij Nielubow - członek pierwszego oddziału kosmonautów (WWS-1), liczącego 20 osób. Nielubow dostał się do tzw. szóstki z Soczi, czyli kandydatów do pierwszego lotu w kosmos i w tabeli wyników znalazł się zaraz za Jurijem Gagarinem i Hermanem Titowem co oznaczało, że mógł zostać trzecim radzieckim kosmonautą.

Jednak 27 marca 1963 r. on oraz dwaj inni lotnicy - Iwan Anikiejew i Walentin Fiłatjew - będąc pod wpływem alkoholu wdali się w utarczkę z patrolem na stacji metra Czkałowskaja. Dowiedziawszy się kim są zatrzymani komendant posterunku, na który przewieziono całą trójkę, zgodził się nie zgłaszać sprawy wyżej, jeśli Nielubow przeprosi go za rzucone w jego kierunku obelgi. Rozzuchwalony Nielubow odmówił i informacja trafiła do Kierownictwa Centrum Przygotowań Kosmonautów, gdzie rozzłoszczony kolejnym już naruszeniem przez Nielubowa dyscypliny gen. Kamanin polecił wydalić całą trójkę z oddziału kosmonautów.

Nielubow został odesłany na Rosyjski Daleki Wschód, gdzie pilotował myśliwce przechwytujące. Pomimo starań nie wrócił już do oddziału kosmonautów. Popadł w depresję i zaczął nadużywać alkoholu. 18 lutego 1966 r. na stacji Ippolitówka, pijany Nielubow wszedł prosto pod nadjeżdżający pociąg; jego śmierć została oficjalnie uznana za samobójstwo.

W latach 70. na skutek pomyłki cenzora do obiegu trafiła nieocenzurowana fotografia z Nielubowem stojącym w tylnym szeregu kandydatów na kosmonautów, co doprowadziło do spekulacji, iż był jednym z tzw. Zaginionych Kosmonautów - osób. które rzekomo poleciały w kosmos, lecz z niego nie wróciły. Prawdę o jego śmierci i udziale w programie kosmicznym ujawniono dopiero w latach 80. w ramach głasnosti.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…