Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Katastrofa na Bajkonurze, 24 października 1960 roku. Był to wypadek na...

Katastrofa na Bajkonurze, 24 października 1960 roku.

Był to wypadek na platformie startowej, który wydarzył się 24 października 1960 roku na kosmodromie Bajkonur, podczas prac ZSRR nad rakietowym międzykontynentalnym pociskiem balistycznym R-16. Podczas przygotowywania prototypu do lotu próbnego, rakieta wybuchła na platformie startowej, kiedy silniki drugiego stopnia niespodziewanie odpaliły, zabijając wielu wojskowych, inżynierów i techników pracujących nad projektem.

Oficjalnie na skutek incydentu zginęły 92 osoby (74 wojskowych i 18 cywili). Pomimo rozmiarów katastrofy, fakty na jej temat przez wiele lat skrywano w tajemnicy i nie ujrzały światła dziennego do lat 90. XX wieku. W wyniku tej katastrofy zginął m.in. Mitrofan Niedielin, marszałek artylerii, głównodowodzący Strategicznych Wojsk Rakietowych Związku Radzieckiego.

Całkowite utajnienie wydarzeń 24 października zostało zatwierdzone jeszcze wieczorem tego dnia przez Nikitę Chruszczowa. W oficjalnej wersji Niedielin został przedstawiony jako ofiara katastrofy lotniczej, a rodzinom innych ofiar katastrofy polecono mówić, że ich najbliżsi zmarli w taki sam sposób. Chruszczow polecił Leonidowi Breżniewowi powołanie komisji i udanie się na miejsce katastrofy celem zbadania sprawy. Wśród różnych wniosków, komisja ustaliła między innymi, że w bezpośrednim miejscu katastrofy znajdowało się wiele osób, które nie powinny się tam znajdować; większość z nich powinna oczekiwać w bunkrach.

Breżniew nalegał, by komisja nie szukała winnych w tej sprawie, tłumacząc, że: „Winni i tak już zostali ukarani”.

Co ciekawe, tragedię tę przeżył główny konstruktor, Michaił Jangiel, który opuścił teren kilka minut wcześniej, ponieważ... chciał zapalić papierosa.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…