Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

„Czarny szabat”, Saloniki, Grecja, 11 lipca 1942 roku. Kiedy Niemcy najechali...

„Czarny szabat”, Saloniki, Grecja, 11 lipca 1942 roku.

Kiedy Niemcy najechali Grecję w 1941 roku, Saloniki miały największą populację Żydów w kraju. Mieszkało tam wówczas 54 000 wyznawców judaizmu, czyli około dwie trzecie całej populacji Żydów mieszkających
 w Grecji. Byli starą gminą, założoną jeszcze w XV wieku, kiedy to Żydzi zostali wypędzeni z Hiszpanii.

Nazistowskie prześladowania rozpoczęły się natychmiast od przymusowej konfiskaty wszystkich radioodbiorników, pianin i wielu innych cennych towarów, które zostały odesłane do Niemiec. Jednakże społeczność nie została natychmiast zmuszona do przeprowadzenia się do gett.

11 lipca 1942 roku mężczyźni z gminy zostali wezwani na Plateia Eleftheria, Plac Wolności w Salonikach, na „zarejestrowanie się do programu pracy”. Na plac przybyło około 9 tysięcy mężczyzn.

Podczas "Szkolenia", które rozpoczęło się o godzinie 8:00 i trwało do 14:00, Żydzi byli zmuszani do naruszania żydowskiego święta szabatu poprzez wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych i tarzanie się po ziemi; wielu zostało ciężko pobitych. Tych, którzy upadli z powodu bicia, atakowały psy SS-manów lub byli polewani wodą i kopani. Bito też każdego, kto próbował chronić się przed słońcem. Kilku Żydów zginęło w trakcie tej kilkugodzinnej gehenny. W znęcanie się nad Żydami podczas łapanki zaangażowane były zarówno jednostki armii niemieckiej, jak i nazistowskie SS. Niemieckie aktorki klaskały i fotografowały akcję z balkonów nad placem. Greccy obserwatorzy byli obojętni lub wręcz rozbawieni.
W 1943 roku zaczęły się przesiedlenia do gett, a niedługo potem wywózki do Auschwitz. Szacuje się, że naziści wymordowali 97% społeczności żydowskiej z Salonik. Po wojnie majątek społeczności żydowskiej szybko trafił w ręce lokalnych mieszkańców.

W mieście zapanowało milczenie i nawet dzisiaj nie mówi się o tym,
 kto pomógł Niemcom w wydalaniu i eksterminacji Żydów.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…