Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Atak na punkt kontroli celnej pod Miednikami na Litwie, 31 lipca 1991 roku...

Atak na punkt kontroli celnej pod Miednikami na Litwie, 31 lipca 1991 roku.

Zdarzenie to miało miejsce 30 lat temu, w nocy z 30 na 31 lipca 1991 roku. Nieoznakowany UAZ podjechał w nocy do baraku przy granicy litewskiej. Wyskoczyli z niego zamaskowani i uzbrojeni bandyci bez żadnych znaków identyfikacyjnych. Na ich rozkaz na podłodze położyło się 6 osób
 (4 celników i 2 bojowników z jednostki szybkiego reagowania litewskiego departamentu policji „Aras”). Następnie bandyci oddali strzały w tył głowy leżących mężczyzn z AK-47. Strzały usłyszało dwóch funkcjonariuszy policji drogowej znajdujących się w pobliżu. Przybiegli szybko na miejsce zdarzenia i, niestety, również zostali zastrzeleni przez bandytów.

Podczas śledztwa prowadzonego przez władze litewskie, które trwało 18 lat, wyłoniono nazwiska sprawców tej zbrodni. Byli to bojownicy ryskiego OMON-u: Aleksandr Ryżow, Andriej Laktionow, Konstantin Michajłow (Nikulin), Czesław Młynnik. Spośród czterech skazanych tylko jeden odbywa karę, a mianowicie obywatel Rosji, Konstantin Michajłow.
 Został skazany 11 maja 2011 roku na dożywocie na Litwie. Reszta została skazana zaocznie 28 października 2016 roku.

Niesamowitym cudem, pomimo postrzału w głowę, zamach przeżył 28-letni Tomas Šernas. Po tym zdarzeniu przekwalifikował się i został pastorem.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…