Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Tzw. "Muchołapka" to tajemniczy żelbetowy obiekt wzniesiony przez...

Tzw. "Muchołapka" to tajemniczy żelbetowy obiekt wzniesiony przez Niemców podczas II wojny światowej na terenie fabryki amunicji Dynamit AG w Ludwikowicach Kłodzkich. Przez długie powojenne lata wokół tej konstrukcji narosło wiele sensacyjnych teorii.

Najpopularniejsza z nich głosi, że ten owalny obiekt wykorzystywany był przez niemieckich naukowców jako poligon doświadczalny i lądowisko
 dla tajemniczych latających maszyn pionowego startu.

Sama konstrukcja to betonowy okrąg o średnicy 30 m i wysokości około 10 m, wsparty na 12 filarach. Z przekazów okolicznych mieszkańców wynika, że bezpośrednio po wojnie na spodzie budowli znajdowała się głęboka wybetonowana wnęka, z której sterczało kilkadziesiąt betonowych słupków i żelaznych prętów. Latem zalana wodą służyła okolicznym mieszkańcom jako basen. Wkrótce miał tu jednak miejsce nieszczęśliwy wypadek - utonęło dziecko. Natychmiast podjęto decyzję o zasypaniu prowizorycznego basenu.

Co na to sceptycy? Czy istnieje inne bardziej prozaiczne wyjaśnienie przeznaczenia Muchołapki? Okazuje się, że tak. Według znawców techniki przemysłowej jest to nic innego jak podstawa tzw. chłodni kominowej.
 Z zachowanych zdjęć wiadomo, że przynajmniej jeden taki obiekt istniał w czasie wojny przy znajdującej się tutaj elektrowni. Podobne fundamenty chłodni kominowych spotkać można w wielu miejscach w kraju - między innymi przy elektrowni we wrocławskich Siechnicach.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…