Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Churchill Club to grupa ośmiu nastoletnich uczniów z duńskiej Szkoły Katedralnej...

Churchill Club to grupa ośmiu nastoletnich uczniów z duńskiej Szkoły Katedralnej w Aalborgu w północnej Jutlandii, którzy dokonywali aktów sabotażu przeciwko Niemcom podczas okupacji Danii w czasie drugiej wojny światowej.

Churchill Club był jedną z pierwszych grup oporu, które powstały w Danii. Pod dowództwem 15-letniego Knuda Pedersena ich działalność rozpoczęła się pod koniec 1941 roku, kiedy zaczęli atakować niemieckie siły okupacyjne w Aalborgu, naśladując opór stawiany przez norweskich żołnierzy. Udało im się dokonać 25 aktów sabotażu, zanim zostali aresztowani przez policję w maju 1942 roku.

8 maja 1942 roku świadkowie widzieli, jak dwóch członków Churchill Club wchodzi do kawiarni i kradnie broń z płaszcza nazistowskiego żołnierza. Świadkowie zidentyfikowali dwóch chłopców. Tej samej nocy Knud został aresztowany, a Niemcy znaleźli i skonfiskowali zapas skradzionej broni. Wszyscy, którzy byli zamieszani w działalność klubu, zostali tej nocy aresztowani. Zostali wysłani do więzienia stanowego w Aalborgu z wyrokami od 6 miesięcy do 3 lat. W październiku 1942 roku kilku chłopcom udało się uciec. Przez 19 kolejnych nocy dokonali kolejnych aktów sabotażu. Po ponownym ich schwytaniu ataki ustały.

W 1950 roku Winston Churchill usłyszał o bohaterskich czynach młodych Duńczyków z The Churchill Club. Członkowie otrzymali zaproszenia na przemówienie wygłoszone przez "Brytyjskiego Buldoga" w Anglii, zasiedli w sekcji dla VIP-ów, a po orędziu spotkali się oko w oko ze swoim idolem.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…