Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Bonsai Kitten – internetowa mistyfikacja, która przekazywała instrukcje...

Bonsai Kitten – internetowa mistyfikacja, która przekazywała instrukcje, jak wyhodować koty w butelce jako formę ozdoby, na wzór drzewek bonsai. Po narodzinach kot miał być umieszczony w szklanym pojemniku, a następnie miał rosnąć i z czasem wypełnić naczynie dopasowując się do jego kształtu.

Kot miał rzekomo oddychać przez wywiercone dziurki w szkle, a dostarczanie pożywienia i pozbywanie się nieczystości miało odbywać się przez specjalne rurki. Efektem miała być ciekawa ozdoba, zamiast zwierzęcia domowego. Bonsai Kitten zostało początkowo opublikowane w 2000 roku jako strona "zrób to sam" pod adresem www.bonsaikitten.com.

Wbrew wielu faktom przeczącym i potwierdzającym prawdziwość strony internetowej, była ona jedynie żartem absolwenta Massachusetts Institute of Technology (MIT) znanego pod pseudonimem "Dr Michael Wong Chang".

Strona jest częściowo parodią japońskiej sztuki bonsai, ale również przypomina praktykę comprachicos.

Mistyfikacja była tak bardzo rozwinięta, że sugerowano możliwość kupienia odpowiedniego sprzętu przez stronę internetową – okazało się to całkowitym fałszem. Autor założył nawet fałszywą księgę gości, na której znajdowały się wpisy "zadowolonych klientów". Kontakt e-mailowy z nimi był niemożliwy, gdyż wszystkie podane dane były fałszywe. Dodatkowym "wsparciem" mistyfikacji była fałszywa lista dyskusyjna i dobrej jakości fotomontaże, które miały dodatkowo pomóc w oszukaniu internautów.

W lutym 2001 Federalne Biuro Śledcze rozpoczęło śledztwo w sprawie Bonsai Kitten. MIT został nawet wezwany przez sąd do udostępnienia danych osobowych autora strony. "Dr Chang" w anonimowym wywiadzie stwierdził: "Byłem całkowicie zaskoczony. Naprawdę myślałem, że FBI ma lepsze rzeczy do roboty. Właśnie na to idą wasze podatki!".
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…