Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

100 000 000 – piosenka opublikowana na albumie solowym Kazika pt. Spalaj...

100 000 000 – piosenka opublikowana na albumie solowym Kazika pt. Spalaj się! z 1993, a także na płycie grupy Kazik na Żywo pt. Na żywo, ale w studio z 1994. Utwór wykonany został po raz pierwszy na żywo podczas Festiwalu w Sopocie w 1992 roku, wtedy też wręczono Kazikowi Bursztynowego Słowika.

Tekst opisuje rozmowę robotników, którzy nie szczędzą krytycznych uwag pod adresem prezydenta Lecha Wałęsy, skoncentrowanych głównie na niespełnionej obietnicy przedwyborczej (Wałęsa obiecał powszechne uwłaszczenie obywateli poprzez rozdanie każdej dorosłej osobie po 100 000 000 złotych sprzed denominacji, w formie bonu prywatyzacyjnego). W refrenie wykrzykiwane są słowa: Wałęsa, dawaj moje sto milionów, Wałęsa, dawaj nasze sto milionów. Choć Kazik po premierze utworu powiedział: Pozdrowienia dla wszystkich, którzy mają poczucie humoru, piosenka i tak stała się tematem numer jeden (np. w Wiadomościach). O występie wypowiedział się nawet sam prezydent Lech Wałęsa:

Śpiewa piosenkarz, że: »Wałęsa oddaj sto milionów« – ja chciałem dać! chcę! Tylko, że oni mi nie pozwalają, a ja nie mogę, bo ja nie mam mocy wykonawczej. Ale to niech ten piosenkarz, który uważa, że on jest inteligentniejszy, to niech pomyśli, że to nie ja. Tylko niech on ostatnią zwrotkę zaśpiewa: »Pomóżmy Wałęsie zrealizować to«, »Pomóżmy Wałęsie lepiej to zrobić, mądrzej«.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…