Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Złodzieje nerek – opowieść uznawana za legendę miejską funkcjonująca przede...

Złodzieje nerek – opowieść uznawana za legendę miejską funkcjonująca przede wszystkim w Polsce i kilku innych krajach Europy. Powstała ona prawdopodobnie w 1995 r. we Francji.

Historia opowiada najczęściej o dziecku, które zostaje porwane podczas zakupów z rodzicami w supermarkecie lub dużym sklepie (w wersji francuskiej − podczas zabawy w Disneylandzie). Rodzice spuszczają dziecko z oczu tylko na chwilę, po czym nie mogą go odnaleźć. Nawet ochrona sklepu i policja nie są w stanie pomóc rodzicom. Po kilku dniach dziecko zostaje znalezione pod swoim domem, z przyczepioną do ubrania karteczką z napisem "Nie mam nerki".

W niektórych wersjach bohaterką legendy miejskiej jest młoda dziewczyna, bawiąca się w dyskotece. W pewnym momencie traci przytomność; budzi się następnego dnia w motelu, w wannie wypełnionej lodem. Obok wanny znajduje telefon oraz kartkę z napisem Wezwij karetkę. Nie masz nerki.

Choć znaczna część historii to miejskie legendy, do takich przypadków dochodziło w rzeczywistości - zarówno w Polsce, jak i za granicą.

W 2006 roku opowieść o złodziejach kradnących nerki uaktywniła się w Olsztynie i wywołała panikę w osiedlu Kortowo.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…