Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Happening Wielkie Żarcie zorganizowany w Warszawie w dniu 29 listopada 1988...

Happening Pomarańczowej Alternatywy "Wielkie Żarcie", zorganizowany w Warszawie w dniu 29 listopada 1988 r. w rocznicę Referendum obfitował w sceny jak z najlepszego filmu slapstikowego. Na szczęście zachowała się dokumentacja, która częściowo jest w stanie oddać to, co zaszło podczas tej niezwykłej i nieco bolesnej akcji.

Na miejsce akcji o tej nazwie jakby z filmu tradycyjnie już wybrany jest Pasaż Śródmiejski na zapleczu Domów Centrum. Wielkie Żarcie w swoim przebiegu obfituje w wiele absurdalnych aspektów. Szokujące sceny z milicją aresztującą jedzących paluszki, bułki lub hot-dogi zapisały się na zawsze w pamięci obserwatorów.

Przed akcją, jak zwykle, najpierw pojawiają się na mieście ulotki. Zachęcają warszawiaków do przyjścia w dniu 29 listopada do Pasażu celem wspólnego jedzenia. Potem już wszystko toczy się według przewidywanego scenariusza. W Pasażu pojawiają się organizatorzy, chętni wrażeń uczestnicy oraz oczywiście milicja. Już na samym początku pod Domami Centrum pojawiają się dziesiątki milicyjnych wozów i setki młodych milicjantów ruszają z pałami do boju. Dowodzi nimi gruby milicjant z czarnym wąsem. W chwili pojawienia się milicji uczestnicy akcji rozdają zgromadzonym słone paluszki, ziemniaki, bułki i inne produkty żywnościowe. Według naocznego świadka, happeningowa młodzież częstuje się jedzeniem i co jakiś czas wznosi okrzyki „Smacznego!”.

W pewnym momencie w tłum wjeżdża milicyjna „suka” [określenie wozu milicyjnego -  przyp. redaktora.]. Młodzież rozpierzcha się, lecz następnie gromadzi się ponownie. Po odczekaniu chwili milicjanci na znak swego dowódcy rzucają się do bicia. Niektórzy milicjanci biorą nawet paluszki, którymi ich częstują uczestnicy i znów przystępują do bicia. „A co? Ludzi nie wolno bić? Ha ha ha!”- śmieje się szyderczo jeden z nich. Aresztowane jest kilkanaście osób, drugie kilkanaście jest dotkliwie pobitych. Tak kończy się kolejny pokojowy happening w dobie, kiedy władza przygotowuje się do reform demokratycznych.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…