Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Pegasus – 8-bitowa konsola gier wideo będąca klonem japońskiej konsoli Famicom.

Pegasus – 8-bitowa konsola gier wideo będąca klonem japońskiej konsoli Famicom.

Na początku lat 90. w Polsce w wyniku transformacji ustrojowych możliwe stało się zakładanie własnych przedsiębiorstw. Dwaj biznesmeni, Dariusz Wojdyga i Marek Jutkiewicz, wykorzystali niszę na rynku i postanowili sprowadzić klon japońskiego Famicoma z Tajwanu (Marek Jutkiewicz zetknął się z produktem podczas jednej z podróży służbowych do tego kraju). W czerwcu 1991 założono przedsiębiorstwo BobMark International, które zajęło się importem sprzętu. Aby nie płacić podatków wspólnikiem stał się Duńczyk Peter Horlyck. Firma ta dysponowała kapitałem w wysokości 2,3 mld zł (po denominacji 230 tysięcy zł).

Początkowo konsola była reklamowana jako Family Video Game a później pod nazwą Pegasus Family Game. Pierwszym modelem był Pegasus MT-777DX..

W 1993 roku pojawiły się nowości takie jak Super Pegasus (wyglądał jak SNES ale można było na nim grać tylko w gry ze zwykłego Pegasusa) oraz Pegasus Game Boy (klon Game Boya różniący się od oryginału brakiem Game Linku i diody sygnalizującej wyczerpania baterii). Od tego momentu na bazarach zaczęły pojawiać się podróbki Pegasusa, jednak Bobmark pomimo to sprzedawał 4 tysiące konsol oraz 5 tysięcy gier miesięcznie.

Po wejściu ustawy o prawach autorskich z 1994 roku, firma Bobmark nabyła prawa do gier Codemasters i Sachen oraz pozbyła się innych gier bez licencji. Wydano też wtedy nowy model o nazwie IQ-502. Sytuację pogorszyło wprowadzenie przez polskiego dystrybutora Nintendo we współpracy z Nintendo of America polskiego programu antypirackiego.

Po 1995 roku Pegasus tracił popularność na rzecz konsol nowszej generacji oraz umowy Segi z Bobmarkiem[15]. Próbowano wprowadzić również następcę o nazwie Power Pegasus będącego klonem Sega Mega Drive jednak ze słabym skutkiem[. Ostatnie oryginalne konsole Pegasus były sprzedawane w 1997 roku. Dwaj założyciele Bobmarku wycofali się z branży dystrybucji gier i skupili się na inwestowaniu w założoną w 1992 roku firmę Hoop Polska.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…