Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Sd.Kfz. 2 (Kettenkrad) – lekki pojazd wielozadaniowy

Sd.Kfz. 2 (Kettenkrad) – lekki pojazd wielozadaniowy (transport, holowanie dział, układanie kabli telefonicznych itp. konstrukcji) armii niemieckiej z okresu II wojny światowej.

W zakładach NSU Motorenwerke w Neckarsulm podjęto w 1938 r. decyzję o rozpoczęciu projektowania nowego typu pojazdu. Szansę na sukces komercyjny zauważono w podjęciu produkcji lekkiego, uniwersalnego ciągnika będącego w stanie zastąpić zaprzęgi konne w leśnictwie, rolnictwie i budownictwie. Z uwagi na dotychczasowe doświadczenia firmy w produkcji motocykli, miało to być swoistego rodzaju połączenie motocykla z ciągnikiem gąsienicowym. Pomysł nie był całkowicie nowy, ponieważ podobne eksperymenty były prowadzone już m.in. we Francji oraz Austrii.

Kattenkrady były produkowane również po wojnie. W 1947 r., po uzyskaniu zezwolenia władz okupacyjnych, ze zgromadzonych części zamiennych i nieukończonych pojazdów zdołano skompletować 200 egzemplarzy. Do końca produkcji w 1948, udało się zmontować około 500 sztuk. Były one używane głównie w leśnictwie – do holowania ściętych drzew. Pewna liczba została dostosowana do pełnienia funkcji pojazdów straży pożarnej. Używała ich fabryczna straż pożarna w zakładach NSU.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…