Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Arcydzieło jednego z najsłynniejszych angielskich portrecistów Thomasa Gainsborougha...

Arcydzieło jednego z najsłynniejszych angielskich portrecistów Thomasa Gainsborougha pt. "Błękitny chłopiec" po raz pierwszy od 100 lat pojawiło się w Wielkiej Brytanii.

Obraz opuścił Anglię 25 stycznia 1922 roku. Dokładnie (co do dnia!) sto lat później praca wraca do kraju z wielkim rozmachem. Niestety to tylko wizyta, gdyż nie pozostanie w Londynie na zawsze.

Portret zostanie zaprezentowany w londyńskiej National Gallery na Trafalgar Square, dokładnie w setną rocznicę swojego wyjazdu, niedaleko miejsca, w którym był wystawiany 100 lat wcześniej. Dzieło na co dzień znajduje się w Bibliotece Huntington (The Huntington Library, Art Museum, and Botanical Gardens) - w którego jest obecnie posiadaniu - w kalifornijskim San Marino (USA). W National Gallery obraz zawiśnie obok grupy obrazów XVII-wiecznego flamandzkiego artysty Anthony'ego Van Dycka, z którego twórczości Gainsborough czerpał inspirację.

"Błękitnego chłopca" będzie można oglądać do 15 maja 2022 roku - ciekawe ile osób przyjdzie go tym razem powitać?

To pierwszy raz, kiedy dzieło zostaje wypożyczone i jest bardzo mało prawdopodobne, by ta najważniesza praca w kolekcji Huntington została w najbliższych latach ponownie wypożyczona, dlatego mieszkańcy Starego Kontynentu, którzy rzadko bywają w Stanach Zjednoczonych powinni skorzystać z tej wyjatkowej okazji i zobaczyć ją na własne oczy. Może znów będzie musiało minąć sto lat by "Błękitny chłopiec" zawitał w Europie?
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…