Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

18 marca 1944 r. o godz. 11 w Urzędzie Stanu Cywilnego obozu Auschwitz (gdzie...

18 marca 1944 r. o godz. 11 w Urzędzie Stanu Cywilnego obozu Auschwitz (gdzie zwykle wypisywano akty zgonu więźniów) wzięli ślub więzień nr 25173, Austriak Rudolf Friemel i Hiszpanka Margarita Ferrer, specjalnie przybyła na jeden dzień i jedną noc z Niemiec, gdzie pracowała jako robotnica przymusowa. Razem z nią przyjechał ich syn - Edi. Był to jedyny przypadek ślubu w obozie.

Para poznała się w Hiszpanii, gdzie Friemel w czasie wojny domowej walczył w międzynarodowych brygadach przeciwko rebeliantom generała Franco. Po przegranej wojsk republikańskich oboje uciekli, każde osobną drogą, do Francji. Tam spotkali się ponownie w obozie dla internowanych. Niebawem znów rozdzieleni przeszli, Margarita tymczasem już w ciąży, przez cały szereg obozów i więzień.

Margarita znalazła się w końcu na robotach przymusowych w Niemczech, Friemel trafił do obozu w Auschwitz, gdzie szybko stał się ważną postacią wewnątrzobozowego ruchu oporu. Jako Austriakowi i mechanikowi pracującemu dla SS udało mu się uzyskać zgodę na zalegalizowanie swojego związku z Margaritą w warunkach obozowych.

Friemel próbował uciec z Auschwitz. Został schwytany i 30 grudnia 1944 r. powieszony w swojej koszuli ślubnej razem z czterema innymi uciekinierami. Margarita i dziecko przeżyli wojnę.

Zdjęcie wykonał więzień Wilhelm Brasse w obozowej pracowni fotograficznej.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…