Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Niepłacenie wynagrodzeń w Rosji w latach 90. w okresie reform gospodarczych...

Niepłacenie wynagrodzeń w Rosji w latach 90. w okresie reform gospodarczych przybrało systematyczny i masowy charakter, obejmując większość ludności pracującej we wszystkich regionach
 i w większości sektorów gospodarki.

W 1996 roku zaległości płacowe dotknęły 60% pracowników. Poziom zadłużenia różnił się w zależności od regionu i branży. W Moskwie ponad trzy czwarte wszystkich pracowników otrzymało pensję w całości i na czas, ale w obwodzie czelabińskim, terytorium krasnojarskim i Czuwaszji tylko jedna trzecia pracowników otrzymała pensję w całości i na czas. Tak więc poziom zaległości płacowych w ośmiu makroregionach, w których prowadzono badanie w 1996 r., wynosił 31,7% w Moskwie i Petersburgu, 69,1% na północnym zachodzie, 49,3% w regionach centralnych, 66,3% na Wołdze, 65,6% na Kaukazie Północnym, 65,7% na Uralu, 65,7% na Syberii Zachodniej i 67,9% na Dalekim Wschodzie. W marcu 1996 r. udział sektora publicznego wynosił 35% całkowitego zatrudnienia i 30% pracowników zalegających z wynagrodzeniem.

Jak pisze socjolog Leonid Gordon, niewypłacanie pensji było bardziej dramatyczne niż wzrost cen lub pogorszenie warunków pracy, ludzie doświadczali „uczucia gniewu, urazy, rozpaczy spowodowanej niemożnością oparcia się bezczelnemu i oczywistemu pogwałceniu tego, co ktokolwiek we współczesnym społeczeństwie przemysłowym czuje za swoje naturalne, oczywiste prawo – prawo do wynagrodzenia za uczciwą pracę”.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…