Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Gajusz Fabrycjusz, w przekazach rzymskich, był przykładem nieprzekupnego...

Gajusz Fabrycjusz, w przekazach rzymskich, był przykładem nieprzekupnego polityka oraz niezwykle honorowego i odważnego człowieka. Dowodem na to jest historia z czasów wojny z Pyrrusem (282-272 p.n.e.).

W 280 roku p.n.e., po przegranej przez Rzymian bitwie pod Herakleą, Gajusz Fabrycjusz został wysłany przez Senat do obozu króla Epiru w celu negocjacji co do wykupienia jeńców rzymskich. Pyrrus, wiedząc od swoich informatorów, że Gajusz Fabrycjusz nie znajduje się w korzystnej sytuacji finansowej, zaproponował mu pieniądze w zamian za „przyjaźń i gościnność”. Fabrycjusz odmówił jednak złota, co niezwykle ujęło Pyrrusa.

Na drugi dzień Pyrrus postanowił zastraszyć Fabrycjusza, który nigdy wcześniej nie widział słoni. W związku z tym, w trakcie spotkania z nim, kazał przyprowadzić największe z tych zwierząt, które tuż przy głowie Rzymianina wydało przerażający odgłos trąbą. Fabrycjusz na tę sytuację miał odpowiedzieć: „Twoje złoto nie zrobiło na mnie wczoraj żadnego wrażenia, ani twoja bestia dzisiaj”. Ujęty postawą Fabrycjusza, Pyrrus zgodził się wypuścić jeńców bez wykupu.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…