Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W latach 1979-1983 na terenie stanu Uttar Pradesh działała Królowa Bandytów

W latach 1979-1983 na terenie stanu Uttar Pradesh działała Królowa Bandytów - przywódczyni banitów walczących z przemocą wobec kobiet oraz opresji niższych kast. 

Jej historia zaczęła się, gdy jej rodzina została pozbawiona środków do życia po przejęciu ich ziemi. Jako przedstawiciele najniższej kasty nie mieli szansy na sprawiedliwość i odzyskanie swojej własności w sądzie. 

Zmuszeni biedą, rodzice "wydali za mąż", a de facto sprzedali w niewolę jedenastoletnią wówczas Phoolan. Dziewczynka uciekła od znacznie starszego męża, jednak jako "zhańbiona" i "niczyja" została wyrzutkiem lokalnej społeczności i mogła być bezkarnie bita oraz gwałcona przez każdego - także policjantów na służbie, którzy chętnie skorzystali z okazji.  

Phoolan w wieku 17 lat całkowicie odsunęła się od ludzi i błąkając się po pustkowiu została znaleziona przez grupę banitów. Jeden z nich polubił ją, postanowił wysłuchać i dać szansę na zemstę. 

Phoolan nie poprzestała na pomszczeniu własnych krzywd. Jej działalność stała się odpowiedzią na potrzebę sprawiedliwości wśród najniższych kast, ludzi skrzywdzonych przez skorumpowaną policję oraz kobiet, które jako małe dziewczynki zostały wydane za mąż wbrew swojej woli zgodnie z lokalną tradycją. Lud nadał jej przydomek Devi - Bogini. 

Po masakrze, w czasie której Phoolan zdemaskowała i kazała rozstrzelać 20 pedofili-gwałcicieli, policja urządziła na nią obławę i zmusiła ją do kapitulacji. 

Natychmiast po wyjściu z więzienia Phoolan rozpoczęła błyskotliwą karierę polityczną. Stała się symbolem walki z opresją na tle kastowym oraz płci.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…