Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Wielki Atraktor – olbrzymie skupisko gromad galaktyk, rozciągające się od...

Wielki Atraktor – olbrzymie skupisko gromad galaktyk, rozciągające się od gwiazdozbioru Centaura i Hydry do gwiazdozbioru Pawia,
 z centrum w gwiazdozbiorze Węgielnicy.

Wielki Atraktor był przez pewien czas uważany za główny powód, dla którego nasza galaktyka i wszystkie pobliskie galaktyki poruszają się w kierunku, w którym się znajduje. Obecnie uważa się, że wraz z samym Wielkim Atraktorem, jesteśmy przyciągani przez jeszcze bardziej masywny Shapley Atraktor. Naszą galaktykę można znaleźć na powyższej grafice w Grupie Lokalnej (czerwona plama nieco powyżej samego środka obrazka).

Wielki Atraktor znajduje się w supergromadzie galaktyk zwanej Norma, oddalonej o 222 miliony lat świetlnych i jest 1000 bilionów lub biliard razy masywniejsza od Słońca. Dla porównania, uważa się, że nasza Droga Mleczna jest 1,5 biliona razy masywniejsza od Słońca.

Z Ziemi nie jest on dobrze widoczny, ponieważ znajduje się za jądrem Drogi Mlecznej, która jest bardzo jasna i bardzo trudno nam zobaczyć i zbadać przestrzeń znajdującą się za nią w świetle widzialnym.
 Możemy tę część nieba badać tylko w podczerwieni, promieniowaniu rentgenowskim i falach radiowych.

Ponieważ Wielki Atraktor jest bardzo masywny, a część nieba, w której się znajduje, jest tak trudna do zbadania, do niedawna sądzono, że to on był głównym powodem ruchu w jego kierunku naszej Drogi Mlecznej, Galaktyki Andromedy i ich satelitów, a także wszystkich galaktyk w pobliskim Wszechświecie, ale obecnie uważa się, że sam Wielki Atraktor może znajdować się pod grawitacyjnym wpływem jeszcze bardziej masywnego zagęszczenia galaktyk, które akurat znajdują się w podobnym kierunku, za nim i nazywa się Shapley Atraktor,
 650 milionów lat świetlnych stąd.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…