Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Płyn nadkrytyczny jest substancją powyżej krytycznego punktu temperatury...

Płyn nadkrytyczny jest substancją powyżej krytycznego punktu temperatury, w której oddzielne jego ciekłe i gazowe fazy nie istnieją, ale poniżej wymaganego ciśnienia, gdy stałby się ciałem stałym.
 Taki płyn ma bardzo szczególne właściwości, na przykład może przenikać przez materiały porowate i rozpuszczać ich szeroką gamę.

Zaproponowano, że życie może powstać w nadkrytycznym dwutlenku węgla zamiast w wodzie. Ma on te fascynujące właściwości w temperaturze 305 K/32°C i ciśnieniu 90 razy wyższym niż ciśnienie powierzchniowe naszej planety.

- Niektóre gatunki bakterii tolerują dwutlenek węgla w stanie nadkrytycznym.
- Wykazano, że wiele ważnych dla życia enzymów rozpuszcza się w nim bardziej stabilnie niż w wodzie. Są również bardziej selektywne, jeśli chodzi o reakcje, jakie przechodzą po rozpuszczeniu w takim nadkrytycznym płynie. Może to chronić takie enzymy przed zużywaniem ich na niepotrzebne reakcje.
- Sporo ciekawych reakcji może zajść w takim rozpuszczalniku, które nie byłby możliwe w wodzie.
- Środowiska z dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym występują na Ziemi pod dnem oceanu i na Wenus, której atmosfera składa się w 97% z dwutlenku węgla. Można je również zapewne znaleźć na egzoplanetach większych od Ziemi.

Możliwość pojawienia się życia w nadkrytycznym dwutlenku węgla sprawia, że ​​szczególnie Wenus staje się fascynującym celem poszukiwania życia poza Ziemią. Również szersza gama egzoplanet może być interesująca z tej perspektywy. Życie mogłoby wówczas pojawić się na planetach pustynnych, pozbawionych wody, a planety takie mogą być przyjanze dla życia na znacznie szerszym zakresie orbit niż ekostrefa planet ziemskich. Oznacza to, że więcej systemów słonecznych może być celem poszukiwań życia pozaziemskiego.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…